kunstbus

Ben jij de slimste mens? Test je kennisniveau op YaGooBle.com.

Gouden-Kalf

Het Gouden Kalf is de grote prijs van het Nederlands Film Festival. Sinds 1981 wordt deze prijs jaarlijks tijdens het festival uitgereikt aan Nederlandse filmmakers, scenarioschrijvers, producenten, acteurs en actrices.

De trofee
Het Gouden Kalf beeld is in 1980 ontworpen door de Utrechtse beeldend kunstenaar Theo Mackaay. Het beeld is 33 cm hoog en in brons gegoten. Het idee voor een gouden kalf is afkomstig van filmmaker Wim Verstappen: "Je had leeuwen in Venetië, je had beren in Berlijn en je had eekhoorns in godweetwaar. Dus wat was logischer dan een kalf in Utrecht? Oké, een koe is logischer, maar dan krijg je van die grappen over ouwe koeien die uit de sloot worden gehaald. Bovendien zijn koeien uitgesproken dom en kunnen kalveren nog illusies hebben. Een kalf is onschuldig en, belangrijker, kan van goud zijn".

Winnaars Gouden Kalveren

Beste lange speelfilm
Hieronder staan alle prijswinnaars in de categorie Beste lange speelfilm. Deze prijs wordt altijd toegekend aan de producent(en) van de film:
2007 Kruistocht in Spijkerbroek van Kees Kasander van The Kasander Film Company
2006 San Fu Maltha, Jos van der Linden, Frans van Gestel en Jeroen Beker - Zwartboek
2005 Bero Beyer - Paradise Now
2004 Imko Nieuwenhuijs - Simon
2003 Hanneke Niens en Anton Smit - De tweeling
2002 Burny Bos - Minoes
2001 Hans de Wolf en Hans de Weers - Nynke
2000 Rolf Koot en Jean van de Velde - Lek
1999 Burny Bos - Abeltje
1998 Pieter van Huystee & Suzanne van Voorst - Felice...Felice...
1997 Laurens Geels - Karakter
1996 Laurens Geels & Dick Maas - Lang leve de koningin
1995 Clea de Koning & Robert Jan Westdijk - Zusje
1994 Matthijs van Heijningen - 1000 Rosen
1993 Rob Houwer - De kleine blonde dood
1992 Ian Kerkhof - Kyodai Makes the big Time
1991 Kees Kasander - Prospero's Books
1990 René Solleveld & Peter Weijdeveld - De avonden
1989 Kees Kasander & Dennis Wigman - Secret Wedding
1988 George Sluizer & Anne Lordon - Spoorloos
1987 Jos van der Linden - Vroeger is dood
1986 Laurens Geels & Dick Maas - Abel
1985 Gijs Versluys - Flesh and Blood
1984 Jos Stelling - De illusionist
1983 Louis van Gasteren - Hans, het leven voor de dood
1982 Marleen Gorris - De stilte rond Christine M.
1981 Pieter Verhoeff - Het teken van het beest

Gouden Kalf - Beste regie
2007 Mijke de Jong - Tussenstand
2006 Paul Verhoeven - Zwartboek
2005 Nanouk Leopold - Guernsey
2004 Eddy Terstall - Simon
2003 Pieter Kuijpers - Van God los
2002 Alejandro Agresti - Valentin
2001 Martin Koolhoven - De grot
2000 Jean van de Velde - Lek
1999 Roel Reiné - The Delivery
1998 Karim Traïdia - De Poolse bruid
1997 Rudolf van den Berg - For my Baby
1996 Theo van Gogh - Blind Date
1995 Marleen Gorris - Antonia
1994 Rosemarie Blank - Rit over de grens
1993 Ben Sombogaart - Het zakmes
1992 Alex van Warmerdam - De noorderlingen
1991 Frans Weisz - Bij nader inzien
1990 Frouke Fokkema - Kracht
1989 Frans Weisz - Leedvermaak
1988 Pieter Verhoeff - Van geluk gesproken
1987 Dick Maas - Flodder
1986 Alex van Warmerdam - Abel
1985 Paul Verhoeven - Flesh and Blood
1984 Rudolf van den Berg - Bastille
1983 Dick Maas - De lift

Beste acteur
2007 Marcel Hensema - Wild Romance
2006 Frank Lammers - Nachtrit
2005 Thijs Römer - 06/05
2004 Cees Geel - Simon
2003 Tygo Gernandt - Van God los
2002 Jacob Derwig - Zus & zo
2001 Fedja van Huêt - AmnesiA
2000 Victor Löw - Lek
1999 Rijk de Gooyer - Madelief: Krassen in het tafelblad
1998 Johan Leysen - Felice...Felice...
1997 Jaap van Donselaar - De tranen van Castro
1996 Peer Mascini - Blind Date
1995 Rijk de Gooyer - Hoogste tijd
1994 Jaap Spijkers - 1000 Rosen
1993 Rik Launspach - Oeroeg
1992 Rudolf Lucieer - De Noorderlingen
1991 Porgy Franssen - Bij nader inzien
1990 Thom Hoffman - De avonden
1989 Pierre Bokma - Leedvermaak
1988 Michiel Romeyn - Van geluk gesproken
1987 Willem Nijholt - Havinck
1986 John Kraaijkamp sr. - De aanslag / De wisselwachter
1985 Peter Tuinman - De dream
1984 Gerard Thoolen - De mannetjesmaker / De illusionist
1983 Vic Moeremans - De vlaschaard
1982 Rijk de Gooyer - gehele oeuvre
1981 Rutger Hauer - gehele oeuvre

Beste actrice
2007 Elsie de Brauw - Tussenstand
2006 Carice van Houten - Zwartboek
2005 Maria Kraakman - Guernsey
2004 Monic Hendrickx - Het Zuiden
2003 Kim van Kooten - Phileine zegt sorry
2002 Carice van Houten - Minoes
2001 Monic Hendrickx - Nynke
2000 Willeke van Ammelrooy - Lijmen/Het Been
1999 Nadja Hüpscher - De boekverfilming
1998 Monic Hendrickx - De Poolse bruid
1997 Maartje Nevejan, Adelheid Roosen, Marnie Blok,
Leonoor Pauw, Lieneke le Roux - Broos
1996 Renée Fokker - Blind Date
1995 Willeke van Ammelrooy - Antonia
1994 Marieke Heebink - 1000 Rosen
1993 Els Dottermans - Beck, de gesloten kamer
1992 Janneque Draisma - Kyodai Makes the big Time
1991 Loes Wouterson - Bij nader inzien
1990 Monique van de Ven - Romeo
1989 Annet Nieuwenhuijzen - Leedvermaak
1988 Marijke Veugelers - Ei / Van geluk gesproken
1987 Jasperina de Jong - Vroeger is dood
1986 Geert de Jong - Mama is boos
1985 Renée Soutendijk - gehele oeuvre / De ijssalon
1984 Monique van de Ven - gehele oeuvre / De schorpioen
1983 Carolien van de Berg - Vroeger kon je lachen
1981 Marja Kok - Het teken van het beest

Beste mannelijke bijrol
2007 Jan Decleir - Wolfsbergen
2006 Fedja van Huêt - Nachtrit
2005 Yahya Gaier, Tygo Gernandt, Micha Hulshof, Gürkan Küçüksentürk en Mimoun Oaïssa - Het Schnitzelparadijs

Beste vrouwelijke bijrol
2007 Sylvia Hoeks - Duska
2006 Catherine ten Bruggencate - Ik omhels je met duizend armen
2005 Sophie van Winden - Leef!

Beste scenario
2007 Peter Greenaway - Nightwatching
2006 Ober - Alex van Warmerdam
2005 Het paard van Sinterklaas - Tamara Bos
2004 Ellis in Glamourland - Mischa Alexander
2003 Van God los - Paul Jan Nelissen en Pieter Kuijpers
2002 The Discovery of Heaven - Edwin de Vries
2001 Met grote blijdschap - Lodewijk Crijns en Kim van Kooten
2000 Lek - Jean van de Velde & Simon de Waal
1999 Missing Link - Ger Poppelaars & Timo Veldkamp

Beste korte film
2007 Anna van der Heide - Missiepoo16
2006 Joke Liberge - Meander
2005 Esther Rots - Dialoogoefening
2004 Lodewijk Crijns - Dokter Vogel
2003 Ellen Blom - De grotten van Han van Vloten
2002 Stijn van Santen - Talmen
2001 David Lammers - De laatste dag van Alfred Maassen
2000 Jesse de Jong - Een intens realistisch doch romantisch liefdesdrama
1999 Eric Steegstra - Metro
1998 Clara van Gool - Nussin
1997 Christa Moesker - Sientje
1996 Jos Stelling - De wachtkamer
1995 Clara van Gool - Bitings and other Effects...
1994 Paul Ruven - Zap
1993 Elbert van Strien - Marionettenwereld
1992 Nathalie Alonso Casale - Memorias sin Batallas y otros Muertos
1991 Paul Ruven - De tranen van Maria Machita
1990 Paolo Pistolesi - Schrödingers kat
1989 Mike van Diem - Alaska
1988 Sander Francken - Vuurdoop
1987 Armand Perrenet - Sostenu'to
1986 Sjef Lagro - Requiem
1985 Otokar Votocek - Turkse video
1984 Gerrit van Dijk - A Good Turn Daily
1983 Emile van Moerkerken - Volgend jaar in Holysloot
1982 Hans Nassenstein - Nog eens
1981 Henri Plaat - Spurs of Tango

Beste lange documentaire
2007 Jeroen Berkvens voor Jimmy Rosenberg - de vader, de zoon & het talent
2006 Heddy Honigmann - Forever
2005 Rogier Kappers - Lomax the songhunter
2004 Jan van den Berg - Deacon of death
2003 Pieter-Rim de Kroon en Maarten de Kroon - Hollands Licht
2002 Pieter Fleury - Ramses
2001 Maria Ramos - Desi
2000 Heddy Honigmann - Crazy
1999 Chris Vos & André van der Hout - De illusie aan de macht - 1412 dagen kabinet Den Uyl
1998 Fatima Jebli Ouazzani - In het huis van mijn vader
1997 René Roelofs - Kerstmis in Floradorp
1996 Niek Koppen - De slag in de Javazee
1995 Vincent Monnikendam - Moeder Dao, de schildpadgelijkende
1994 Peter en Petra Lataster - Verhalen van een rivier
1993 Willy Lindwer - Kind in twee werelden
1992 Froukje Bos - Levenslied
1991 Johan van der Keuken - Face Value
1990 Joost Kraanen - Gouddorst
1989 Albert van der Wildt - Beeld van een kind
1988 Cherry Duyns - De wording
1987 Rien Hagen - New York - Batavia
1986 Olivier Koning - Passies
1985 Harrie Geelen - Getekende mensen
1984 Olivier Koning - Terbeschikkinggesteld
1983 Gerrit van Elst - De kick
1982 Rudolf van den Berg - Sal Santen rebel

Beste korte documentaire
2007 Simone de Vries - Raak me waar ik voelen kan
2006 Paul Cohen en Martijn van Haalen - Photo Souvenir
2005 Meral Uslu - De kinderen van mijn vader
2004 Leo Wentink - Nijnok
2003 Louis van Gasteren - De prijs van overleven
2002 Walter Stokman - Ash world suicide
2001 Paul Cohen en Martijn van Haalen - Hollandse helden
2000 Carin Goeijers - De nieuwerwetse wereld
1999 Martijn van Beenen - Jackson, the Man with the Box
1998 Leo de Boer - Engelen des doods
1997 Merlijn Passier - De tranen van Castro
1996 Gerard Jacobs - Stalin had een brug beloofd
1995 Maarten Schmidt & Thomas Doebele - I have a problem, madam
1994 Johan van der Keuken - Lucebert, tijd en afscheid
1993 Hillie Molenaar & Joop van Wijk - Isingiro Hospital

Cultuurprijs
2005 Hans Kemna
2003 Jan Decleir
2002 Louis van Gasteren
2001 René Scholten
1999 Matthijs van Heijningen
1998 Geoffrey Donaldson
1997 Robbert Wijsmuller
1996 Jeroen Krabbé
1995 Wim Verstappen
1994 Jan de Vaal
1993 Jan Blokker
1992 Paul Verhoeven
1991 De Filmkrant
1990 Jos Stelling
1989 Ellen Waller
1988 Johan van der Keuken
1987 Fons Rademakers
1986 Anton Koolhaas
1985 Joris Ivens
1984 J.M.L. Peters
1983 Bert Haanstra
1982 Dan Ireland
1981 J.G.J. Bosman

Beste tv-drama
2007 Peter de Baan - De Prins en het Meisje
2006 Frank Ketelaar - Escort
2005 Peter de Baan - De Kroon
2004 Nicole van Kilsdonk - Deining
2003 langer dan 60 minuten: Theo van Gogh - Najib en Julia
2003 korter dan 60 minuten: Colette Bothof - Dwaalgast
2002 Boris Paval Conen - De 9 dagen van de gier
2001 Willem van de Sande Bakhuyzen - Familie
2000 Willem van de Sande Bakhuyzen - Bij ons in de Jordaan
1999 Gerrard Verhage - Dichter op de Zeedijk
1998 Arno Dierickx - De zeven deugden: Maria op zolder
1997 Theo van Gogh - In het belang van de staat
1996 Pieter Kramer - 30 Minuten: Geboren in een verkeerd lichaam
1995 Theu Boermans - De partizanen
1994 Paula van der Oest - Coma
1993 Francken & Treurniet & Planting & v. Duren - Pleidooi

Beste acteur in televisiedrama (t/m 1997 Beste Acteerprestatie TV-Drama)
2001 Pierre Bokma - Belager
2000 Kees Prins - Bij ons in de Jordaan
1999 Jack Wouterse - Suzy Q
1998 Gijs Scholten van Aschat - Oud geld

Beste actrice in televisiedrama (t/m 1997 Beste Acteerprestatie TV Drama)
2001 Joan Nederlof - Hertenkamp
2000 Will van Kralingen - Storm in mijn hoofd
1999 Carice van Houten - Suzy Q
1998 Saskia Temmink - Oud geld

Beste acteerprestatie in tv drama (vanaf 1998 gesplitst in Beste Acteur en Beste Actrice TV-Drama)
1997 Gilles Biesheuvel - Goede daden bij daglicht - That's no Way to Kill your Mother
1996 Eric van der Donk - De langste reis
1995 Huub Stapel - De Partizanen
1994 Jack Wouterse - En Route

Beste sound design
2007 Mark Glynne, Kees de Groot, Joost Roskam en Pepijn Aben - Tussenstand
2006 Peter Flamman & team - Ik omhels je met duizend armen
2005 Bart Jilesen - Zwarte Zwanen
2004 George Bossaers - De Passievrucht
2003 Herman Pieëte - Phileine zegt sorry

Beste montage
2007 Herman P. Koerts - Kruistocht in Spijkerbroek
2006 Menno Boerema, Albert Elings, Eugenie Jansen en Chris van Oers - Jungle Rudy, Kroniek van een familie
2005 Sander Vos - Paradise now
2004 Mario Steenbergen - The Last Victory
2003 Peter Alderliesten - Phileine zegt sorry

Beste production design
2007 Maarten Piersma - Nightwatching
2006 Gert Brinkers - Ober
2005 Gert Brinkers en team - Lepel
2004 Marco Rooth - De Dominee
2003 Benedict Schillemans - Pietje Bell

Beste muziek
2007 Vincent van Warmerdam - Kicks
2006 Giorgio Tuinfort, Bart van de Lisdonk, Jos Jansen en Tymen Geurts - Bolletjes Blues
2005 Paul M. van Brugge - Alias Kurban Saïd
2004 Mark van Platen - Kees de jongen
2003 Fons Merkies - Boy Ecury

Beste camera
2007 Richard van Oosterhout - Wolfsbergen
2006 Thomas Doebele en Maarten Schmidt - Constant, Avant Le Départ
2005 Melle van Essen - Echoes of war
2004 Erik van Empel - The Last Victory
2003 Bert Pot - Phileine zegt sorry

Speciale juryprijs
2007 Halina Reijn en Fedja van Huêt voor hun prestatie in De Prins en
het Meisje
2006 Mercedes Stalenhoef - Ik wil nooit beroemd worden
2005 de overleden regisseurs Theo van Gogh en Willem van de Sande Bakhuyzen - oeuvres (en van beiden hun laatste twee films in het bijzonder)
2004 Albert ter Heerdt en Mimoun Oaïssa - Shouf Shouf Habibi!
2003 Peter Blok, Pierre Bokma, Gijs Scholten van Aschat en Jaap Spijkers - Cloaca
2002 George Sluizer - Het stenen vlot (en zijn hele oeuvre)
2001 Hertenkamp (VPRO-tv)
2000 Pieter van Huystee (producent)
1999 Ian Kerkhof - Shabondama Elegy
1998 Sonia Herman Dolz - Lagrimas Negras
1997 Arjan Ederveen - oeuvre
1996 Hans Heijnen - De waterwolf van Itteren/Uncle Frank/Strike out
1995 Jany Temine - kostuums
1994 Ariane Schluter - 06
1993 Peter Delpeut - The Forbidden Quest
1992 Thom Hoffman - o.a. De domeinen Ditvoorst
1991 Pim de la Parra - oeuvre
1990 Felix de Rooy & Norman de Palm - Ava & Gabriel
1989 Anneke Blok - Uw mening graag
1988 Alejandro Agresti - Love is a Fat Woman
1987 Will van Kralingen - Havinck
1986 Jos Stelling - De wisselwachter
1985 Orlow Seunke - Pervola
1984 Eric de Kuyper - Naughty Boys
1983 Annette Apon - o.a. Giovanni

Vakprijs
2002 Rikke Jelier en Alfred Schaaf - production design
2001 Henny Vrienten - muziek
2000 Piotr van Dijk - geluid
1999 Rogier Stoffers - camera
1998 Menno Boerema - montage
1997 Alfred Schaaf & Rikke Jelier - art direction
1996 Henny Vrienten - muziek
1995 Jan Blokker - scenario
1994 Jan van Sandwijk - geluid
1993 Goert Giltay - camera
1992 Ot Louw - montage
1991 Jan Roelfs & Ben van Os - art direction
1990 Loek Dikker - muziek
1989 Gerard Soeteman - scenario
1988 Tom Tholen - geluid
1987 Theo van de Sande - camera
1986 Jos van der Linden - productie
1985 Edgar Burcksen - montage
1984 Dick Schillemans - art direction
1983 George Sluizer - scenario
1982 Kees Linthorst - geluid
Theo van de Sande - camera
Hans van Dongen - montage
Willem Breuker - muziek
Pjotr van Dijk - geluid

Publieksprijs
2007 Waar is het Paard van Sinterklaas? - Mischa Kamp
2006 Martin Koolhoven - Knetter
2005 Willem van de Sande Bakhuyzen - Leef!
2004 Eddy Terstall - Simon
2003 Willem van de Sande Bakhuyzen - Cloaca
2002 Bobby Eerhart - Loenatik de Moevie
2001 André van Duren - Mariken

Beste Europese film
1995 Kazimierz Kutz - Turned Back
1994 Mike Newell - Into the West

Speciale prijs van het bestuur
1994 Cor Koppies
1992 J. Th. van Taalingen

Beste commercial
1991 Woonruimte gevraagd - Todd Masters
1990 Hamka's - Trevor Wrenn

Eervolle vermelding
1983 De oplossing? - Sander Francken
1981 Luger - Theo van Gogh
1981 Sempre Piu Difficile - Tom d'Angremond

Gouden kalfspeld
Jaarlijks uitgereikt aan alle Gouden Kalf-winnaars, bovendien aan:
2001 Renée Soutendijk
2000 Ryclef Rienstra
1999 Jacques van Heijningen
1999 Philip Freriks
1999 Ivo Opstelten
1993 Reinier Aleman Boulogne
1990 Willeke van Ammelrooy

Prijs van de Nederlandse filmkritiek
2007 Tussenstand - Mijke de Jong
2006 Forever - Heddy Honigmann
2005 Guernsey - Nanouk Leopold
2004 Shouf Shouf Habibi! - Albert ter Heerdt


Test je competentie op YaGooBle.com.

Pageviews vandaag: 1899.