kunstbus

Ben jij de slimste mens? Test je kennisniveau op YaGooBle.com.
Dit artikel is 28-09-2008 voor het laatst bewerkt.

Kunststromingen

Richting, gevolgde stijl in de kunst.

kunststromingen

60.000-30.000-15.000 vC Prehistorische kunst, paleolithische-kunst (ijstijdkunst) : 'venusbeeldjes', Altamira, Lascaux.

Oudheid:
4000 - 500 vC mesopotamische-kunst assyrische-kunst babylonische-kunst; Ur, Akkad, Babyloniërs, Assyriërs, Ninive, Perzen.
4000 - 500 vC egyptische-kunst.
3000 vC 1000 nC kretenzische-kunst minoische-kunst.
1600 vC - 1100 vC Myceense-kunst.
1000 vC - 1500 nC azteekse-kunst.
600 vC Scythische-kunst.

(1000 - 200 v.Chr) griekse-kunst.
De archaïsche periode tot 480 v.Chr.
De klassieke periode 480 - 400 v.Chr.
De Hellenistische periode 400 v.Chr. tot Romeinse tijd.

(200 v.Chr. - 323 nC) romeinse-kunst.

200 vroeg christelijke-kunst.
300 - 900 koptische-kunst.
400-1400 byzantijnse-kunst.
400-750 merovingische-kunst.
500 oostgotische-kunst.
600 westgotische-kunst.

Middeleeuwse kunst (6de-15de eeuw nC)

700 islamitische-kunst.

7de eeuw Angelsaksische-kunst.

karolingische-kunst

950 - 1050 ottoonse-kunst.

1000 - 1300 romaanse-kunst.

1150 - 1450 gotiek.
1375 perpendicular-style.

1400 - 1500 renaissance.
Leon Battista Alberti, Albrecht Altdorfer, Sandro Botticelli, Pieter Breughel de Oudere, Filippo Brunelleschi, Donatello, Albrecht Durer, Fra Angelico, Della Francesca, Castelfranco da Giorgione, Hans Holbein de Jonge, Mantegna, Masaccio, Tiziano Vecellio Titiaan, Verrocchio. fontaine-bleau.
Vroegrenaissance (1420-1480)
Hoogrenaissance (1480-1525): Leonardo Da Vinci, Buonarroti Michelangelo, Rafaël ( Rafaello Sanzio)

vlaamse-primitieven.

1500 donau-school.

1500 - 1600 Maniërisme (laatrenaissance), venetiaanse-school.
Cellini, Giambologna, Parmigianino, Bronzino, Veronese, Correggio, Vasari,
El Greco, Jacopo Robusti Tintoretto, Diego Rodríguez de Silva y Velazquez.

1600 - 1700 barok classicisme De Gouden Eeuw:
Gianlorenzo Bernini, Michelangelo Merisi da Caravaggio, Anthonie van Dyck, Willem Claesz. Heda, Rembrandt Harmenszoon van Rijn, Jacob van Ruisdael of Ruysdael, Jan Steen, Jan Vermeer.

Peter Paul Rubens,

Nicolas Poussin,

1710 - 1770 rococo.
Jean Honoré Fragonard, Francois Boucher, Jean Antoine Watteau, Asam, Galli-Bibbiena, Dientzenhofer,

1760-1810 neoclassicisme.
Jean Dominique Ingres, Jacques Louis David, Canova, Thorwaldsen, Houdon, Suvée,

1780-1850 romantiek.
William Blake, John Constable, Eugène Delacroix, Casper David Friedrich, Henry Fuseli, Theodore Géricault, Francisco José de Goya, Joseph Mallord William Turner.

1810 nazareners.

1815-1850 biedermeier.

1840-1875 realisme.
Jean-François Millet, Gustave Courbet, Corot, Daumier, Stobbaerts, Constantin Meunier, Daubigny, De Braekeleer.

1850 romantiek pre-raffaellieten.
John Everett Millais, William Holman Hunt, Dante Gabriël Rosetti, John Ruskin.

barbizon,
Théodore Rousseau, Jean-François Millet, Jean-Baptiste Camille Corot, Charles-François Daubigny, N.V. Diaz de la Pena, J. Dupre, Ch. Jacque, C. Troyon, A.L. Barye en Rosa Bonheur.

1865 japonisme.

1874 impressionisme.
Edgar Degas, Edouard Manet, Claude Monet, Camille Pissarro, Pierre Auguste Renoir, Bonnard, Corinth, Liebermann, Utrillo, F. Bazille, Paul Cezanne, Edgar Degas, Paul Gauguin, Odilon Redon, A. Sisley, L. Corinth, James Ensor, George Hendrik Breitner, Isaac Israëls, J.B.Jongkind, Ric Wouters, Berthe Morrisot, Mary Cassatt, A. Maillol, Auguste Rodin, M. Rosso,

neo-impressionisme. pointillisme divisionisme luminisme.
M. Luce, L. Pisarro, Theo van Rijsselberghe, G. Seurat, Paul Signac, Jan Toorop, Henri van de Velde.

1875 Arts and Crafts.
William Morris, C.R. Ashbee, Walter Cran, Richard Roland Holst, Henri van de Velde, Edwin Lutyens, Charles Rennie Mackintosh.

1880-1895 nabis.
Pierre Bonnard, Edouard Vuillard, Paul Serusier, Maurice Denis,

1885-1905 postimpressionisme.
Vincent van Gogh, Paul Cezanne, Edvard Munch, Auguste Rodin, Georges Seurat, Paul Signac, Henri de Toulouse-Lautrec.
synthetisme: Paul Gauguin,

1885 Naieve schilderkunst.
Grandma Moses, Henri Rousseau, Edgar Tytgat,

1886-1910 symbolisme.
Arnold Bocklin, James Ensor, Gustave Moreau, Pierre Puvis de Chavannes.

1890-1914 School van St.Martens-Latem,
A.van den Abeele, G.minne, K.van de Woestijne, Constant Permeke, Gustave de Smet.

1890-1910 jugendstil art-nouveau Modern-Style Liberty-Style Sezession.
Aubrey Beardsley, Antoni Gaudi, Hector Guimard, Alphonse Mucha, Charles Rennie Mackintosh, Otto Wagner, Munch.
Architecten: K.de Bazel, Peter Behrens, Antonio Gaudi. Otto Wagner, Victor Horta, Charles Rennie Macintosh, Henri van de Velde, Antoni Gaudi,
Schilders: A.Beardsley, Jan Toorop, Pierre Bonnard, Ferdinand Hodler, W. Kromhout, Franz von Stuck, Gustav Klimt, William Morris, Alphons Mucha, J.Thorn Prikker, Edvard Munch e.a.
Gebruiksvoorwerpen e.d.: Th.Colenbrander, H.Guimard, L. Tiffany, R.Lalique, J. Eisenloeffel e.a.
1897 Weense School.
Klimt, Schiele.
Beeldhouwers: Auguste Rodin,

1900 Latemse-school.

1898-1910 Fauvisme.
André Derain, Pierre Albert Marquet, Henri Matisse, Georges Rouault, Derain, Georges Braque, Kees van Dongen, Raoul Dufy, A. von Jawlensky, G. Rouault, M de Vlaminck, Ric Wouters, André Derain,

1902-1925 expressionisme, der-sturm.
R. Delaunay, Kokoschka, Munch, Rouault, Schiele, Soutine.
1905- 1913 die-Brucke.
Erich Heckel, Ernst Kirchner, Emil Nolde, Max Pechstein, Karl Schmidt-Rottluff, Kees van Dongen, Otto Müller.
1911-1914 der-Blaue-Reiter.
Hans (=Jean) Arp, Vassily Kandinsky, August Macke, Franz Marc, Paul Klee, Gabriëlle Münter, Alexej vaon Jawlensky, Lyonel Feiniger e.a.

abstracte-kunst, abstracte-schilderkunst.

1908-1920 kubisme,
Alexander Archipenko, Georges Braque, Robert Delaunay, Sonia Delaunay Terk, Juan Gris, Fernand Léger, Jacques Lipchitz, Pablo Ruîz y Picasso, Gleizes, Metzinger, Popova.
Schilders:Pablo Picasso, Georges Braque, Juan Gris, Robert Delauney, Fernand
Leger,A.Archipenko, Piet Mondriaan, August Macke, F.Picabia, Lyonel Feiniger, Jan Sluyters, Leo Gestel, Jacoba van Heemskerck, Piet Mondriaan, Louis Saalborn, Lodewijk Schelfhout,
Beeldhouwers: C. Brancusi, Marcel Duchamp, Raymond Duchamp-Villon, Jacques Lipchitz, Henri Laurens, Gino Severini, Ossip Zadkine, Umberto Boccioni e.a.
1912 Orfisme,
Robert Delaunay, Sonia Delaunay-Terk, Frantisek Kupka, F. Picabia, Jacques Villon,

1908-1918 futurisme, rayonisme.
Giacomo Balla, Umberto Boccioni, Carlo Carra, Luigi Russolo, Marcel Duchamp, Gino Severini, Luigi Russolo, Marinetti,

1911-1913 Kubo-futurisme,
Kasimir Malevich, I.Puni, Larionov,

1912-1924 pittura-metafysica.
Giorgo de Chirico, Georgio Morandi, F.de Pisis.

1912-1914 Section d'Or,
Marcel Duchamp, Raymond Duchamp-Villon, Jacques Villon, Albert Gleizes, Francis Picabia, Frantisek Kupka, Fernand Léger e.a.

1913-1920 suprematisme constructivisme.
Kazimir Malevitch, El Lissitzky, Antoine Pevsner, Vladimir Tatlin, Gabo, Moholy-Nagy, Kandinsky, Alexander Calder, C. Domela, Naum Gabo, V. Huszar, A. Rodchenko, Kenneth Snelson, Carel Visser, L. Popova,

1911 Camden-Towngroep.
Sickert.
1913 vorticisme.
Bomberg, Lewis.

1916-1922 dada.
Hans Jean ArpJean Marcel Duchamp, Man Ray ( Emmanuel Rudnitsky), Kurt Schwitters, Hausmann, Heartfield, Picabia, Louis Aragon, André Breton, Marcel Duchamp, Paul Citroen, Theo van Doesburg, Max Ernst, George Grosz, Paul van Ostayen, F.Picabia, Tristan Tzara e.a.

1914-1940 Art-Deco, amsterdamse-school.
Marcel Breuer, Sonja Delauney, Gustav Klimt, Rene Lalique,
1917-1945 Functonalisme, Internationale-Stijl, Nieuwe-Zakelijkheid het-nieuwe-bouwen,de-stijl, purisme,
le corbusier, ozenfant, theo van doesburg, cornelis van eesteren, Pieter Cornelis mondriaan, Jacobus Johannes Pieter Oud, Gerrit Thomas rietveld, H.P. Berlage, J. van den Broek, Walther Gropius, henri van de Velde, L. van der Vlugt, J.Wils,

1919-1934 bauhaus.
Architecten: Walther Gropius, L.Feiniger, Ludwig Mies van der Rohe, Mart Stam.
Schilders: Paul Citroen, Johannes Itten, Wassily Kandinsky, Paul Klee, Otto Schlemmer,Wols , Laszlo Moholy-Nagy, Josef Albers.

ecole de paris.

1920-1946 surrealisme.
Marc Chagall, Salvador Dali, Paul Delvaux, Frida Kahlo, Rene Magritte, Yves Tanguy, Bellmer, Brauner, Gorky, Matta, Miró, Nash, Tanguy, Hans Arp, Jean Cocteau, Max Ernst, Paul Klee, J. Moesman, Pablo Picasso, Man Ray, Joan Miro, André Masson, Giorgio de Chirico, Louis Bunuel.

1925-1935 Neue Sachlichkeit.
Max Beckmann, Otto Dix, George Grosz, John Heartfield, Schad J. Bissier,
fotografie: Lerski, Mielert, A. Sander,
literatuur: Alfred Döblin, Erich Kästner, Hans Fallada, Stephan Zweig,
Nederland: Dick Ket, Pyke Koch, Carel Willink,

Cercle et Carré, Geometrische abstractie,
M.Seuphor, J.Torres-Garcia, Hans Arp, Piet Mondriaan, Le Corbusier, Wassily kandinsky, Fernand Leger, Kurt Schwitters, G.Vantongerloo, Sophie Tauber-Arp.

1925 magisch-realisme.
Balthus, Benoit, Johan Daisne, Paul Delvaux, Pyke Koch, Raoul Hynckes, Johan Mekkink, Oscar Wilde, Carel Willink, Andrew Wyeth.

1930 Ash can School, Black gang, Black Revolutionists.
Edward Hopper, G. Coleman.

Internationale stijl.
J. Bakema, Le Corbusier, Walther Gropius, Arne Jacobsen, Philip Johnston, Rem Koolhaas, Ludwig Mies van der Rohe, J. Oud, R. Neutra, G. Rietveld, J. Sert, Mart Stam, Kenzo Tange,

1931 abstraction-creation

1933-1945 Nationaal Socialistisch realisme.
Arno Breker, Adolf Ziegler.

1934-1990 Socialistisch-realisme ,Boris Eremeevich Vladimirski, Ivan Alekseevich Vladimorov, Komar en Melamid, Mukhina.

1940 St. Ives-groep , Hepworth, Heron. Nicholson, Wallis.

1947 Astratta e concreta , Renato Birolli, Giuseppe Capogrossi, Antonio Corpora, Renato Guttoso, Giuseppe Santomaso, Emilio Vedova,

1948 nederlandse-experimentele-groep en 1948-1955 cobra , Pierre Alechinsky, Karel Appel, Eugene Brands, Constant, Corneille, Christian Dotremont, Henry Heerup, Asger Jorn, Ger Lataster, Anton Rooskens, Shinkichi Tajiri,

1940 abstract-expressionisme
Hans Hofmann,
1943-55 New York School, Action-painting, Dripping Gestural Painting , Sam Francis, Arshile Gorky, Philip Guston, Franz Kline, Willem de Kooning, Lee Krasner, Robert Motherwell, Jackson Pollock, Clyfford Still, Cy Twombly, Jack Tworkov, Bradley Walker Tomlin, Baziotes,
Helen Frankenthaler, Morris Louis, Kenneth Noland,
Colourfield Painting , Adolp Gottlieb, Barnett Newman, Ad Reinhardt, Mark Rothko, Mark Tobey, Theodorus Stamos,
1943-1960 Art-Informel, Tachisme , Gebr. Arnaldo, Peter Bruning, Alberto Burri, Emiel Cimiotti, Roberto Crippa, Jean Dubuffet, Peter Grippen, Etienne-Martin, Jean Fautrier, KArl Otto Gotz, Otto Herbert Hajek, Hans Hartung, Erich Hauser, Ernst Hermanns, Gerard Hoehme, Zoltan Kemeny, Thomas Lenk, John Masen, Georges Mathieu, Henri Michaux, Jean Miotte, Gio Pomodoro, Jean-Paul Riopelle, Antonio Saura, Emil Schumacher, KHR SOnderborg, Pierre Soulages, Francois Stahly, August Strindberg, Antonio Tapies, Fred Thieler, Peter Voulkos, Wols,
1949 Zen-groep , Rupprecht Geiger, Willi Baumeister, Rolf Cavael, Meier-Denninghof, Fritz Winter,
Quadriga-groep, Gruppe 53
Movimento Arte Nucleare
Nederlandse-Informele-Groep of informele-kunst, materieschilderkunst , Bram Bogart, Kees van Bohemen, Wim de Haan, Jan Henderikse, Gerard Koek, Jaap Wagemaker, Theo Bennes,


art-Brut, Outsider-Art , Baj, Adolf Wölfli,

existentialisme, fenomenologische-realisme, Alberto Giacometti,
Germaine Richier, Bernhard Schultze, Theodore Roszak, Herbert Ferber, Seymour Lipton,
Fritz Wotruba,
Kenneth Armitage, Reg Butler, Lynn Chadwick,

neo-constructivisme,

Hans Uhlmann, Norbert Kricke, Heiliger,

Junk Art , John Chamberlain, Kurt Schwitters, Mark di Suvero, Louise Nevelson.

David Smith, Tony Smith,

1950 Spazialismo , Lucio Fontana,
Yves Klein,
Nouvelle Tendance
1957 Zero , Heinz Mack, Otto Piene, Günther Uecker,
Christian Megert, Hans Salentin, Hermann Goepfert,
1959 Gruppo T , Giovanni Colombo ; Gruppo N
1960 Nul-groep , Armando, Henk peeters, Jan Schoonhoven,
Grupo Espacio , David Medella, Dvisjene-groep , Lev Noesberg,
1955 opart , Bridget Louise Riley, Victor Vasarely, R. Giger, Philip Taaffe, Josef Albers, Jesus Raphael Soto, Zoltan Kemeny, Francois Morellet, Gerard Caris.
1955 Kinetisme , Yaacov Agam, Pol Bury, George Rickey, Takis, Jean Tinguely, Olof Utveldt, Vasarely,
1958 GRAV , Francois Morellet, Julio le Parc, Francisco Sobrino,

Piero Manzoni,
Ready made
1953 Assemblage & Environment , Edward Kienholz, Robert Rauschenberg, George Segal,
Jasper Johns,
E. Conner, R. Arneson, K. Price, c. Self, Paul Thek,
1952 independent-group , Richard Hamilton, Eduardo Paolozzi.
1956-1976 pop-art ,
VS : Allan d'Arcangelo, Jim Dine, Robert Indiana, Jasper Johns, Roy Lichtenstein, Claes Oldenburg, James Rosenquist, Edward Ruscha, Andy Warhol, Tom Wesselman,
Engeland: Mark Boyle, Peter Blake, David Hockney, Allen Jones, Peter Phillips, Joe Tilson, Patrick Caulfield, Ronald B. Kitaj.
1960 nouveau-realisme , Arman, Cesar, Christo, Raymond Hains, Martial Raysse, Mimmo Rotella, Niki de Saint-Phalle, Daniel Spoerri, Jacques de la Villegle,

1954 gutai , Tetsumi Kudo, Morimura, Kazuo Shiraga, Jiro Yoshihara.
happening, Allan Kaprow, Tadeusz Kantor, Jean-Jacques Lebel,
1960 fluxus , Ay-O, Joseph Beuys, George Brecht, Stanley Brouwn, Robert Filliou, Joe Jones, Per Kirkeby, Milan Knizak, Alison Knowles, Arthur Kopcke, George Maciunas, Yoko Ono, Dieter Roth, Saito, Tomas Schmit, Timm Ulrichs, Wolf Vostell,
Musici: Monte Young, John Cage,
Willem de Ridder, Wim T. Schippers,
1958 Situationisme , Burgin, Jorn, Kruger.

structuralisme (architectuur).

1960 Minimal-Art , Carl Andre, Larry Bell, Dan Flavin, Robert Grosnevor, Donald Judd, Sol LeWitt, Agnes Martin, John McCracken, Robert Morris, Fred Sandback, David Smith, Tony Smith,
New British Sculpture , Anthony Caro, William tucker, Phillip King, Tim Scott,
Post Painterly Abstraction, New-Abstraction, Shaped-Canvas, Hard-Edge , B. Bonies, Ellsworth Kelly, Olitski, Tim Riley, Frank Stella,
Musici: La Monte Young, Steve Reich, Phil Glass, Terry Riley,
Carel Visser, Joost Baljeu, André Volten, Peter Struycken.
Elvin Heerich, Erich Reusch, Ernst Hermanns, Alf Lechner,

Postminimalisme , Barry Flanagan, Morris, Bruce Nauman, Ricard Serra, Keith Sonnier, Eva Hesse, Magdalena Abakanovicz, Richard Turtle, Reiner Ruthenbeck, Ulrich Ruckriem, Alf Lechner,
Kenneth Snelson, Wolfgang Nestler, Alf Schuler, Jiri Takamatsu, Sekine, Klaus Rinke,
Fundamentele schilderkunst of Essential painting, Silent Art, Pittura pittura , Edgar Fernhout, Gerhard Richter, Robert Ryman, Robert Mangold, Rob van Koningsbruggen, Tomas Rajlich, Guido Lippens,

1965 arte-povera , Alighiero E. Boetti, Giovanni Anselmo, Luciano Fabro, Jannis Kounellis, Mario Merz, Pino Pascali, Giuseppe Penone, Gilberto Zorio, Marinus Boezem, Mario Merz, land-art , Walter de Maria, Michael Heizer, Richard long, Robert Morris, Dennis Oppenheim, Robert Smithson, James Turrell,


1965 concept-art , John Baldessari, Robert barry, Lothar Baumgarten, Mel Bochner, Marcel Broodthaers, Daniel Buren, Burgin, Dan Graham, Hans Haacke, Christo Javacheff, Kabakov, Joseph Kosuth, On Kawara, Orlan, Sigmar Polke, Gerhard Richter, Cindy Sherman, William Wegman, Lawrence Weiner,
Stanley Brouwn, Jan Dibbets, Ger van Elk, JCJ van der Heyden,
1969 Art & Language ,

1965 performance body-art , Marina Abramovic, Vito Acconci, Stuart Brisley, Chris Burden, Gilbert and George, Bruce Nauman, Gina Pane, Ulay, Franz Erhard Walther,
1965 videokunst , nam june paik, Gary Hill, Bill Viola,

Francis Bacon,

1966 nieuwe-figuratie , roger raveel,

1969 fotorealisme hyperrealisme ,
Schilders: Chuck Close, Don Eddy, Richard Estes, Domenico Gnoli, Alex Colville, Philip Pearlstein, Malcom Morley,
Beeldhouwers: Duane Hanson, John de Andrea,

multimediakunst ,

Postmodernisme, Neo-expressionisme ,
1975 New-Image-Painting, pattern and decoration , Julian Schnabel, David Salle, Robert Longo, Neil Jenney.
neue-wilden , Markus Lupertz, Georg Baselitz, Anselm Kiefer, Rainer Fetting, Jorg Immendorff, Sigmar Polke, Gerhard Richter, A.R. Penck.
muhlheimer-freiheit , Hans Peter Adamski, Walter Dahn, Jiri Georg Dokoupil,
nieuwe-wilden , Rene Daniels, Rob Scholte.
1979 Transavanguardia of arte-cifra , Enzo Cucchi, Sandro Chia, Francesco Clemente, Paladino.
1980 Figuration-Libre , Robert Combas, Herve di Rosa, Francois Boisrond,

1980 graffiti , Keith Haring, Jean Michel Basquiat.

New British Sculpture Group , Tony Cragg, Richard Deacon, Bill Woodrow.

1980 Neoconceptuele-kunst of postconceptuele-kunst, appropriation-art of pictures-generation, Neo-pop, Kitch en Camp , Jeff Koons, Sherrie Levine, Cindy Sherman, Barbara Kruger, Richard Prince,

Memphis , Ettore Sottsass,

1985 neo-abstractionisme, neo-geo , Peter Halley, Ashley Bickerton, Philip Taaffe, Peter Schuyff.

1990 Brit-Art , Damien Hirst, Rachel Whiteread.


Test je competentie op YaGooBle.com.

Pageviews vandaag: 618.